Часто буває так, що ви маєте велике бажання відправитися в мандрівку до Карпатських гір, але знаєте чи чули від друзів лише про декілька найпопулярніших вершин чи інших природніх об’єктів. Хочу вас запевнити, що чудових місць для одно- чи кількаденних мандрівок дуже багато і далеко не кожен про них знає.  Хочу трохи розповісти про ті місцевості, куди ми найчастіше відправляємося в походи. Кожен маршрут окремо описувати не буду, вони погруповані відповідно до гірських масивів, через які проходять. Сподіваюся, ця інформація допоможе вам  обрати напрям своєї подорожі.

Центральні Горгани – це частина великого гірського масиву Горгани, що розташований у межах Івано-Франківської та Закарпатської областей. Найвищими та найчастіше відвідуваними гірськими вершинами там є Велика Сивуля (1836 м) та Мала Сивуля (1818 м) на однойменному хребті, Ігровець (1804 м), Висока (1803 м), Середня (1638 м). Вихід на основні туристичні маршрути цього масиву починаються з Богородчанського (с. Стара Гута) та Надвірнянського (с. Бистриця) районів Івано-Франківської області. На горганських стежках і вершинах дуже багато кам’яних осипищ, де покриті зеленкуватим мохом кам’яні брили різної величини надають цим горам особливої мальовничості та казкової  атмосфери. Стежки майже всіх маршрутів часто перерізаються гірськими річками та проходять через красиві полонини, де можна милуватися красивими навколишніми краєвидами (наприклад, полонина Плаєк на дорозі до Ігровця, полонина Рущина біля підніжжя Малої Сивулі).

Центральні Горгани

Західні Горгани

Західні Горгани – це ще один горганський масив. Вершини, які найчастіше відвідуються туристами: Грофа (1748 м), Паренки (1735 м), Попадя (1740 м), Молода (1723 м), Петрос Горганський (1702 м), Овул (1609 м). У Західних Горганах знаходяться багато красивих  лісових озер: Росохан, Аршиця, Синевир – найбільше та найвідоміше карпатське озеро. Маршрути до вершин Західних Горган розпочинаються в основному на території Рожнятівського (с. Осмолода) та Долинського (с. Мислівка) районів Івано-Франківської області. Ландшафти цих гір захоплюють своєю красою та неймовірними панорамами в будь-яку пору року. Як і в Центральних та Східних Горганах, тут ви теж побачите велику кількість кам’яних осипищ. З вершин, згаданих вище ви зможете побачити близькі і далекі гірські масиви, в тому числі Чорногору та Мармароси (гори на межі України і Румунії).

Східні Горгани – це  частина Горганського масиву, що знаходиться в межах Надвірнянського району та Яремчанської міськради Івано-Франківської області. Вершини, які найчастіше відвідуються туристами – Довбушанка (1754 м) і Ведмежик (1737 м) на Довбушанському хребті, Хом’як (1542 м), Синяк (1665 м). Сходження на вершини Довбушанського хребта починаються із с. Бистриця Надвірнянського району або неподалік відомого гірськолижного курорту «Буковель». На Хом’як та Синяк піднімаються найчастіше із с. Татарів Яремчанської міськради. Маршрути на останні дві вершини в туристичному середовищі вважаються нескладними, часто на них підіймаються сім’ї з дітьми і вони також чудово підходять для для одноденних екскурсій. Коли похід планується на декілька днів, для ночівлі є красиві полонини, де можна розкласти наметовий табір. Із багатьох вершин Східних Горган можна побачити панораму Буковелю та вершини Чорногірського хребта.

Східні Горгани

Чорногора

Чорногора – найвищий карпатський гірський масив. Тут зосереджені всі «двохтисячники» – вершини висотою понад 2 тисячі метрів. Це – Говерла (2061 м), Петрос (2020 м), Піп Іван Чорногірський (2028 м), Бребенескул (2038 м), Гутин Томнатик (2016 м), Ребра (2001 м). Масив знаходиться на території Закарпатської та Івано-Франківської областей. Через Чорногору проходить велика кількість пішохідних маршрутів, тому пунктів виходу там є дуже багато. Більшість з них знаходиться в межах Верховинського району Івано-Франківської області та Рахівського району Закарпатської області. Чорногірські маршрути вважаються легшими для проходження, ніж горганські, оскільки там немає таких великих кам’яних осипищ. Вершини та долини Чорногірського хребта покриті трав’яною рослинністю. Чорногора має багато особливих місцин, які вирізняються серед інших карпатських ландшафтів своєю самобутністю та мальовничістю. Наприклад, гора Шпиці та полонина Гаджина біля її підніжжя.На схилах гори ви побачите багато шпилястих скель (звідси і її назва), які височать над полониною. Перлинами гірського масиву також вважаються красиві високогірні озера – Несамовите, Марічейка, Бребенескул. Якщо ви хочете сповна зануритися в буйне розмаїття наших гірських ландшафтів, вам слід відправитися у мандрівку Чорногорою.

Якщо ви не готові до великих фізичних навантажень, стрімких підйомів та значного набору висоти, але все ж хочете побачити не менш захоплюючі краєвиди, ніж у високогір’ях Карпат, тоді для вас ідеально підійдуть маршрути, що проходять через хребти Кукул (територія Яремчанської міськради Івано-Франківської обл. та Рахівського району Закарпатської обл.) та Кострича (територія Верховинського району Івано-Франківської обл.)

Кукул – це полонина та однойменний хребет, де висота найвищої точки складає 1539 м. Ця місцина приваблює своєю красою туристів у будь-який період року. Здається, що тут кожна пора року відкриває перед вами все те найкраще, що в неї є. Звідти також відкривається чудовий вид на Говерлу та Петрос, красу та велич тут можна побачити у всій повноті. Доступності Кукула для туристів сприяє те, що маршрути там не є складними, а ще там багато колиб, де можна зупинитись на ночівлю у холодний період року.

Кострича – це хребет, паралельний Чорногорі. Знаходиться на південному сході від Кукула. Найвища точка хребта – 1586 м.  Своїм ландшафтом він схожий на Кукул, проте має свої особливості, якими так вабить до себе. Кострича – це ідеальне місце, де можна побачити раму всього Чорногірського хребта – від гори Піп Іван до Петроса. Саме тут можна сповна оцінити велич Чорногори і зрозуміти, що насправді означає висота у дві тисячі метрів, адже перед собою ви побачите глибоку долину та крутий підйом до найвищого гірського хребта Карпат.

Гірські хребти Кукул та Костричу найчастіше відвідують окремо. Проте можна спланувати свій похід так, щоб пройти ці місцевості в одній мандрівці, виділивши для неї більше часу. На Кукул відправляються в основному з с. Вороненко або КПП «Чорногора» на хуторі Завоєля, що на території Яремчанської міськради. На Костричу вирушають з с. Кривопілля або с. Красник Верховинського району.

Кукул і Кострича